Jesteśmy bezpłatną, niepubliczną placówką szkolną przeznaczoną dla dzieci i młodzieży:
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 lat,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub autyzmem realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki w wieku od 7 do 24 lat.
Pełnimy funkcję wiodącego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego w naszym regionie. Działamy pod ścisłym nadzorem szkół macierzystych i kuratorium oświaty.
Ośrodek rozpoczął swoją działalność 1 września 2015 r. Głównym celem oddziaływań edukacyjno-rewalidacyjno-wychowawczych jest umożliwienie wychowankom osiągnięcia pełni rozwoju, maksymalnej samodzielności na miarę ich możliwości oraz przygotowanie do uczestnictwa w życiu społecznym.
Oferujemy bezpłatnie:
- grupowe i indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz realizację programów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb uczniów,
- zajęcia logopedyczne,
- terapię psychologiczną,
- fizjoterapię,
- opiekę służby medycznej,
- zajęcia na basenie,
- hipoterapię,
- dogoterapię,
- wyżywienie,
- dowóz na zajęcia szkolne z miejsca zamieszkania i z powrotem.
Bardzo ważnym elementem w pracy ośrodka jest tzw. rehabilitacja społeczna. Wychowankowie wyjeżdżają do teatru, do kina, na basen, na wycieczki plenerowe, uczestniczą w audycjach umuzykalniających odbywających się na terenie ośrodka lub biorą udział w różnych imprezach oraz konkursach poza terenem placówki. Wychowankowie biorą udział w zajęciach kulinarnych.
Nad bezpieczeństwem, stroną dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą wychowanków Ośrodka czuwa wykwalifikowana kadra wychowawców.
Nauczyciele dysponują odpowiednimi pomocami dydaktycznymi i sprzętem audiowizualnym. Materiały, narzędzia i pomoce potrzebne do zajęć są dostępne niemal bez ograniczeń. Ośrodek dysponuje sprzętem rehabilitacyjnym pozwalającym na prowadzenie rehabilitacji na odpowiednim poziomie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświatowymi dowóz wychowanków do ośrodka jest finansowany w całości przez gminę, w której zamieszkuje dany wychowanek. Wybór sposobu dowozu tj. własny, organizowany przez gminę lub ośrodek należy do rodziców/opiekunów prawnych wychowanków ośrodka.